Patoloji Lab

PATOLOJİ LABORATUVARI

 

Enstitümüz Patoloji laboratuvarında, kendisine bağlı olan illerden gelmekte olan hasta veya ölmüş hayvanlara ait, anemnez bilgileri ve nekropside tespit edilen bulgulara göre hastalık şüphesi olan doku örneklerinden histopatolojik   teşhis için Hematoksilen Eozin ve gerektiği durumlarda özel boyamalar yapılarak  sonuca gidilmektedir.

Laboratuvarımızca yapılan muayene/test ve analizleri ücretlerini öğrenmek için Web sayfamızda yer alan “Test ve Muayene Ücretleri” bölümüne bakınız.

Patoloji laboratuvarımızda enfeksiyöz hastalıkların histopatolojik olarak muayenesi yapılmakta ve diğer laboratuvar sonuçları ile birlikte konsültasyon  raporu düzenlenmektedir. 


Laboratuvarımıza gelecek olan numunelerde aranılan özellikler:

Gönderilen numuneler şüphe edilen hastalığın patolojik lezyonları taşıyan organlardan seçilmelidir. Patolojik muayeneler için gönderilen numuneler kesinlikle kokuşmuş olmamalıdır. Kokuşmanın olmaması ve muayeneden sağlıklı sonuç alınabilmesi için organlar soğuk zincirde veya %10 Formaldehit solüsyonu içerisinde gönderilmelidir.

 

 LABORATUVAR PERSONELİ

Ayşegül DAL / Veteriner Hekim / Laboratuvar Şefi

Serdar ODACI / Veteriner Hekim

Mustafa US / Laborant

 

TSE’LERDE (BSE, SCRAPİE ve FSE) HASTALIKTAN ŞÜPHELİ HAYVANLARDA, NUMUNE GÖNDERİLMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

Enstitümüz Patoloji Laboratuvarında, Transmissible Spongiform Encephalopathy (TSE)’lerin Hızlı Test Metodu, ELİSA yöntemiyle teşhisi yapılmaktadır. Doğru sonuca ulaşabilmek, uygun numune gönderilmesi ile sağlanabilir. Histopatolojik ve Elisa yöntemlerinde kullandığımız numune beynin “OBEX” kısmıdır. Enstitümüze numune gönderilirken sadece aşağıda resimleri verilen beynin Obex bölgesinin gönderilmesi gerekmektedir. Obex kısmı, Foramen Magnum’dan kaşık ile girilerek alınabilir.

 

 

Not: Resimlerde görülen Obex, Beyin ve Beyincik dokusu olmadan bütün halinde gönderilmelidir. 

''