5.12.2016 / Gösterim Sayısı : 628

Enstitümüz 115. Yıldönümü Kutlaması ve Kanatlı Sağlığı Çalıştayı Yapıldı.

#Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü 115. Yıl Kutlaması ve Kanatlı Sağlığı Çalıştayı

PENDİK VETERİNER KONTROL ENSTİTÜSÜ

115. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI VE KANATLI SAĞLIĞI ÇALIŞTAYI

01 ARALIK 2016

 

100 yıldan fazla bir süredir  Türk hayvancılığına hizmet etmekte olan  Enstitümüzün Kuruluşunun 115. Yılını  bir tören ile kutladık.

1894 yılında yılında, Dönemin padişahı, II Abdülhamid  tarafından, tesis edilip hizmet vermeye başlayan müstesna Kurumlardan biri olan Bakteriyolojihane-i Şahane (Osmanî) den köken alan Enstitümüz, Sığır vebası hastalığı ile mücadele için serum üretmek üzere,  Dr. Adil Mustafa ŞEHZADEBAŞI idaresinde Bakteriyolojihane-i Baytari adı altında ayrılarak çalışmalarına devam etmiş ve  ilk kurulduğu 1901 den günümüze 115 yıl içinde kesintisiz olarak Türk hayvancılığına aşı üretimi, teşhis, eğitim ve denetim konularında katma değeri yüksek vazgeçilmez hizmetler sunmuştur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün desteği ile gerçekleşen kutlamaya, GKGM Genel Müdür Yardımcısı Sn Dr. Harun SEÇKİN,  TAGEM Hayvan Sağlığı Gıda ve Yem Araştırmaları Daire Başkanı Sn. Dr. Mustafa ÇETİNDAĞ, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Sn Hamit AYGÜL, Kurumumuzda hizmet vermiş  olan ve şimdi emekli olan meslek büyüklerimiz, Bakanlık temsilcileri, Enstitü Müdürlükleri, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri temsilcileri Hayvancılık sektörü  temsilcileri, Veteriner İlaç Sektörü temsilcileri ve Kurum çalışanlarımızın  katılımı ile gerçekleşen bu kutlamanın öğlenden sonraki bölümünde de, Bakanlığımızın ve Enstitümüzün Kanatlı sağlığı konusundaki çalışmalar, Biogüvenlik ve  Antibiyotik kullanımı konularında bilgilendirme yapılan  "Kanatlı Sağlığı" Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Kuruluşundan bu yana çok önemli ilklere imza atmış ve çok önemli bilim insanları yetiştirmiş olan Kurumumuzun, tarihten gelen paha biçilmez misyonumuzun  gururu ile  kutladığımız  bu günde bizleri yalnız bırakmayan bütün misafirlerimize çok teşekkür ederiz.

 

''