T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAYVAN HASTALIKLARI İLE MÜCADELEDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ…

Yayın Tarihi : 15.3.2017

HAYVAN HASTALIKLARI İLE MÜCADELEDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ…

Bakanlığımızca ülke genelinde yürütülmekte olan hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında yoğun eğitim faaliyetleri başlatılmıştır.

Enstitümüzce, İl/İlçe Müdürlüklerinin işbirliği ile başta ilgili konularda eğitici personel olmak üzere kurum personeli, çiftçi örgüt temsilcileri ve çiftçilerimize yönelik eğitim programları düzenlenmektedir.

Eğitim programı kapsamında, bölge illeri için belirlenen bir takvim dâhilinde, Enstitümüz konu uzmanlarının yaptıkları saha ziyaretleri ve salon toplantılarıyla bilgilendirme yapılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda gündemde de olan buzağı kayıpları ve arı ölümleri hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve yönetilebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu çerçevede, Bakanlığımızca, mücadele için önceliklendirilen yavru (buzağı-kuzu) kayıpları ve arı ölümleri başta olmak üzere, diğer bölgesel önemli hayvan hastalıkları açısından eğitim-aşılama-hareket kontrolü-kordon-karantina-tazminatlı kesim ve arilik statüsü sağlamak üzere, yoğun bir mücadele yürütülmektedir.

2017 yılı eğitim programımızın ilkini, Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde, Enstitü Uzmanlarımız, İl Müdür Yardımcısı Ergün EROL, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Uzm. Veteriner Hekim Kadir KAYA, Veteriner Hekimler, üreticiler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.