26.10.2017 / Gösterim Sayısı : 261

Şarbon (Anthrax) Hastalığına Karşı Mücadele Kapsamında, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'den Uzm. Vet. Hekim Selahattin ŞEN ve Enstitümüz Uzmanlarınca Vet. Hekimlere Yönelik Hizmetiçi Eğitim Düzenlendi.

#Anthrax Toplantısı

     Şarbon hastalığına karşı mücadelede önemli bir yer tutan hastalık teşhisinin, hızlı ve etkin bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda; Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Enstitü Müdürlüğümüz işbirliğinde 20.10.2017 tarihinde Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda veteriner hekimlere yönelik hizmetiçi eğitim düzenlendi. Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğünden Uzman Selahattin ŞEN ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden Ömer Faruk BİLGİÇ' in sunduğu hastalık teşhisine yönelik "Anthrax Hastalığının Teşhisi ve Korunma Yöntemleri" konulu hizmetiçi eğitime, Enstitü Müdürlüğümüzün sorumluluk sahasındaki İl Müdürlüklerinden katılım sağlandı. Zoonoz karakterde olan Anthrax hastalığına karşı insan, hayvan ve çevre sağlığının korunması amacıyla neler yapılması gerektiğine dikkat çeken Uzman veteriner hekim Selahattin ŞEN, hastalıkla mücadelede gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, sürdürülebilir hayvan sağlığının tesis edilmesi ve şarbon hastalığının önlenmesi amacıyla, yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması konularının da önem taşıdığını vurguladı.

     Söz konusu eğitimin yanısıra, Enstitü Müdürlüğümüzde görevli "Numune Kabul ve Raporlama Birim" sorumlumuz Veteriner Hekim Nalan DURMUŞ tarafından katılımcılara "Nekropsi", "Numune Alma ve Gönderme Usulleri" ve "Hastalıklara Göre Numune Alma ve Gönderme Usulleri" konulu eğitimler de verildi. Doğru teşhis ve analiz için, numune alma ve marazi madde gönderme noktasında titiz davranılması, teşhisi istenen hastalığa uygun ve soğuk zincir altında numunelerin gönderilmesi gerektiği bildirildi. Ayrıca, "Numune Alma ve Gönderme Usulleri" konusunda eğitimlere devam edileceği ve bu eğitimlerin sürekli tekrarlanacağına değinildi. 

    Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Enstitü Müdürlüğümüzün işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği bu eğitim sonucunda, hastalıklarla mücadelede Enstitü Müdürlüklerimiz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerimizin ortaklaşa çalışmaları gerektiği kanaatine varıldı. Toplantı, karşılıklı istişare ve katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

 ''