Parazitoloji Bölümü

Parazitoloji Bölümü/Arı Hastalıkları Teşhis Laboratuvarı

A)    Personel Bilgisi

Adı SoyadıGöreviResmi e-postaTelefon (Dahili)
Dr. Ayşen BEYAZITBölüm Şefiaysen.beyazit@tarim.gov.tr150
Hakan YEŞİLÖZVeteriner Hekimhakan.yesiloz@tarim.gov.tr151
Sadullah GİRGİNLaboratuvar İşçisi sadullah.girgin@tarim.gov.tr
151

 

B)    Bölüm faaliyetleri

Parazitoloji Bölümü:

Enstitümüz görev bölgesindeki illerden gelen sığır, koyun-keçi, kedi-köpek, balık, kanatlı ve egzotik hayvanların helmint,  protozoon ve artropodlardan kaynaklanan hastalıklarının teşhisi yapılır.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çift kabuklu yumuşakça hastalıklarının izleme programı kapsamındaki paraziter hastalıkların teşhis ve izleme faaliyetleri yürütülür. Halk sağlığını ilgilendiren Trichinellosis, Hidatidosis, gibi zoonoz hastalıkların teşhisi yapılır. Ayrıca araştırma, yayın, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilir.

Arı Hastalıkları Teşhis Laboratuvarı:

Enstitümüz görev bölgesindeki illerden gelen arı ve petek materyalleri hastalık yönünden teşhis amacıyla Viroloji ve Bakteriyoloji bölümlerine, zehirlenme yönünden şüphe olduğunda ise Toksikoloji bölümüne de koordinasyonu yapılır. Parazitoloji bölümünde ise paraziter arı hastalıkları konusunda teşhis yapılır.

Arı hastalıkları konusunda araştırma, yayın, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilir. Yönetmelik gereği ruhsatlı temel petek işletmelerinde Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığının düzenli olarak kontrolü yapılır.

 

 

1-      Devam Eden Araştırmalar

  1. Türkiye'de Vektör Kaynaklı Önemli Viral Hayvan Hastalıklarının (Mavi dil- BT, Epizootik Hemorajik Ateş-EHD, Üç Gün Hastalığı-BEF ve AKABANE )  Teşhisi, Vektörlerin Tespiti ve Erken Uyarı Sisteminin Oluşturulması.

2-      Biten Araştırmalar

3-      Yayınlar

4-      Eğitimler (2017)

5-      Ülkesel Referanslıklar

  1. Trichinellosis


''