25.2.2015 / Gösterim Sayısı : 858

LSD İle İlgili Çalıştay Başladı.

#Lsd

​           Sivrisinek, Kene ve Sokucu Sinekler tarafından bulaştırılan ve sığırlarda görülen Lumpy Skin Disease (LSD) hastalığı ile ilgili çalıştay başladı.

          24-26 Şubat 2015 tarihleri arasında Enstitümüzde yapılacak olan çalıştay, Birleşmiş milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından, Bulgaristan, Yunanistan ülke uzmanları, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürü, ilimiz Hayvan Sağlığı Şube Müdürü ve çok sayıda konu uzmanının katılımı ile başladı.

           Açılışta konuşan Enstitü Müdürümüz Ömer AKMAZ "Hastalığın bölgemizdeki durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yaptıktan sonra, çalıştayın Enstitümüzde düzenlenmesini sağlayan başta Bakanlığımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederek FAO uzmanlarının konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak ve bu hastalığın ülkemizden tamamen eradike olmasını isdediğini" belirtti.

             LSD hastalığı ile ilgili Epidemiyolojik araştırma, hastalığın bulaşma yolları, kontrol önlemleri ve üreticilerin bilinçlendirilmesi gibi konuların değerlendirileceği çalıştay üç gün sürecek.

         

''